• środki grzybobójcze na pszeniceSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem jedynie w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma jęczmień choroba prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które warto wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Schulz 2019-10-06

Normalnie na wstępie czerwca przemierzali do nas na lato

noavatar.png
Frontczak 2020-11-17

Przeważnie na zalążka czerwca przychodzili do nas na lato

Najnowsze artykuły:

Top